Місячний календар |
---|
|
Наша кнопка |
---|
|
Країна |
---|
|
|
РІДНОВІР
Головна » 2011 » Квітень » 17 » Н
|
Чоловічі імена
НАВА — за слов’янською вірою - один з трьох часових вимірів, що позначає духовний світ Предків; коріння Роду; духи покійних; див. ще Права, Ява. НАВОЛОД — дослівно той, хто "наволодівся”; надмірна влада. НАГИБА — високий зростом, який змушений нагинатися. НАГНИБІДА — дослівно: "той, що змушує Біду нагинатися”; або "той, хто зігнувся від біди”. НАДЕЖА — надія, надійний. НАДІЙ — надійний; пара до жін. Надія. НАЖИР — народжений для добробуту (жир - багатство); ім’я Нажир Переяславич є в літопису 1162 p. НАЙДА — знайдений; див. також жіноче Найда. НАЙДЕН — те саме, що Найда НЕБО — те саме, що й Бог, Сварог; у слов’ян були окремі молитви Небу. НЕВЕР — 1) вірогідно, "представник племені неврів”, відомого з часів Геродота V ст. до н. е. як одного зі скіфських племен; 2) можливо від невір (існує назва села Невірівка: так християни назвали поселення людей за те, що вони не визнали чужої віри - християнства). НЕВГОДА — неугодний. НЕВЗОР — непримітний, неблаговидний (такі імена надавалися з метою оберегу від злих сил). НЕГОДА — народжений в непогоду. НЕГОЙТА — неясне; південнослов’янське ім’я, що, можливо, означало те саме, що й Негода. НЕГОРАД, НІГОРАД — радий ніжитися (ім’я з новгородської берестяної грамоти): від ніга - ніжність і радість. НЕГОСЛАВ, НІГОСЛАВ — славлячий ніжність (дігу). НЕДАН — неданий, ім’я з берестяної грамоти. НЕДІЛКО — від неділя (день в який не можна працювати - дослівно "не робити діла”). НЕЖДАН — нежданий. НЕЗАМИСЛ — простак, незамислений. НЕЗВАН — незваний. НЕЗДАН, НЕЗДИЛО — нездатний. НЕКЛАН — гордий, не здатний кланятися. НЕКЛЮД — незграбний (від московського неуклюжий, нелюдимий). НЕКРАС — некрасивий; історична особа - Некрас Рукавов був спалени
НЕЛЮБ — нелюбимий, небажаний. НЕМИР — нелюдяний, або неспокійний, шумливий. НЕНАШ — чужинець. НЕПОГОДА — 1) уособлення вітряної холодної години; як протилежність Погоді - добрій і теплій годині; 2) У поляків те саме, що Посвистач, Похвіст, Стрибог, тобто, Цілком окреслене теїстичне поняття - Бог, який завідує погодою взагалі (як доброю, так і недоброю). Наприклад, Посвистача (Бога Вітрів) молили, щоб добру погоду дав і моря не турбував. Очевидно, Погода і Непогода є лише подвійними проявами одного Божества (Посвистача, Стрибога та ін.). Ім’я надавалося народженим у вітряну чи холодну погоду. НЕРАДЕЦЬ — ледар; дослівно "не радетель”, тобто той, хто не турбується ні про що; ім’я згадується в літописах 1086 p. НЕСМІЯН — невеселий; той, хто не сміється. Див. ще жіноче Несміяна. НЕСОЛЕН — несолений (в значенні невиразний). НЕЧАЙ — нежданий (від старослов’янського чаяти -сподіватися, нечаяний - несподіваний). НЕЧУЙ — від назви рослини нечуй-вітер, пов’язаної з вірою в її магічну силу зупиняти вітер на воді, рятувати човни й кораблі від потоплення, допомагати ловити рибу без невода. Збирають цю рослину зимою на берегах річок і озер опівночі 1-2 січня (Водокрес Богині Дани). Мотиви називання, вірогідно, народження в цей час, або якийсь інший зв’язок з цією рослиною. НИСКИНЯ — неясне; ім’я древлянського князя. НІГОСЛАВ — ніжністю славний. НІЖАТА — скорочення від Нігослав; ім’я ладозького посадника. НОВАК, НОВИК — народжений на Молодику. НОВОЖИЛ — новий жилець. НОВОМИР — нова людина в миру. НОВОСЛАВ — ім’я-новотвір: славлячий нове. НОВОТВОР — нове: творець нового. НОВОЯР — 1) присвячений новому весняному сонцю; 2) народжений на свято Ярила; історичне ім’я князя, який воював з греками й варягами, згадується у ВК, дощ. 23. НЯНЬКО — опікун; нянька; так називали старших дітей, які доглядали молодших.
Жіночі імена
НАВА — світ Предків (потойбіччя); коріння Роду, духовний світ (ВК, дощ. 1, 11-А, 15-А та ін.). Ця назва вживається в чоловічому й жіночому родах. НАДІЯ — давньослов’янське ім’я: надійна, міцна, добросовісна. Християнські проповідники використали наше ім’я для своїх міфів про "святих” Віру, Надію і Любов. Насправді ім’я тієї християнки було латинське Спеса, що переклали слов’янським Надія. Див. ще чоловіче Надій. НАЙДА, НАЙДЕНА — знайдена; у південних слов’ян над кволою дитиною здійснювали такий обряд: виносили на роздоріжжя і лишали там, поки не знайде хтось із сусідів і не принесе батькам (вважається, що дитина після цього набере сили і здоров’я). НЕВЗОРА — непримітна, ім’я-оберіг. НЕГОДА — народжена в непогоду; ім’я-оберіг. НЕДА — недана; західнослов’янське ім’я-оберіг. НЕДОЛЯ — Богиня злої долі; див. також Нестріча та її протилежність - Доля, Стріча. НЕЄЛА — московське невдача. НЕСТРІЧА — Богиня злої долі; те саме, що Недоля. НЄЖА — ніжність. НІГОРАДА — ніжна і радісна; "ніжністю радуюча”. НІГОСЛАВА — славна ніжністю. НІЖАНА — ніжна. НІЧНИЦЯ — уособлення злого духа безсоння, який мучить малих дітей; в Рідній Вірі є чимало молитов-оберегів для захисту сну немовлят. НІЯ — польська Богиня підземного царства; тотожна українській Наві; її молять про добре влаштування душ померлих у духовних житлах Неба (Лук Сварожих). НЕЖДАНА — несподівана дитина. НЕЗВАНА — 1) та, яку не кликали; 2) не названа. НЕКРАСА — некрасива; ім’я-оберіг. НЕМИРА — немирна. НЕНАГЛЯДА — та, на яку не можна надивитися, від якої не можна відвести очей (красива, гарна). НЕНАША — чужинка; мотиви називання: обрядоберіг (подібне чоловічому Продан). НЕСМІЯНА — серйозна, сумна, невесела; та, що не сміється; казкова царівна Несміяна - символ вередливої жінки; міфологема осінньо-зимового суму, що змінюється весняним пробудженням радості й кохання.
НЕСТРІЧА — Богиня злої долі у південних слов’ян, що пряде тонку нитку долі: "Несреча тонко пряде” - сербська приказка. Як антипод Нестрічі є Богиня Стріча (Добра Доля), свято якої на Стрітення (перші числа лютого). Жінки-слов’янки оберігаються від Нестрічі: "Моя Стріча Нестрічу подолала”. НІЧКА-МАРУХА — ім’я однієї з русалок; див. Мара. НОВОЖИВА — новонароджена для життя. НОВОЖИЛА — новонароджена. НОВОЖИЯ — новонароджена. НЯНЯ — старша дівчинка, яка няньчить дітей.
|
Категорія: Іменослов |
Переглядів: 953 |
Додав: ZlatoЯР
| Рейтинг: 0.0/0 |
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі. [ Реєстрація | Вхід ]
|